Monitoring infrastruktury IT — na czym polega?

Infrastruktura IT w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej rozbudowana, szczególnie w przedsiębiorstwach, które jak najbardziej starają się iść z duchem czasu. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiednich rozwiązań, które pozwalają na monitorowanie infrastruktury IT. Co może nam na to pozwolić i na czym polega taki monitoring?

Baza danych CMDB — nowoczesny sposób na monitoring infrastruktury IT

Jednym z nowoczesnych sposobów na monitorowanie infrastruktury IT jest skorzystanie z bazy danych CMDB. Jest to pewnego rodzaju hurtownia informacji dla całego przedsiębiorstwa. W takiej bazie wiedzy można znaleźć wszystkie informacje, które są potrzebne do monitorowania infrastruktury IT. 

Z rzeczy w bazach CMDB, które pozwalają na stworzenie skutecznego monitoringu infrastruktury IT trzeba wymienić przede wszystkim listę wszystkich systemów, programów, a także sprzętów znajdujących się w infrastrukturze firmy. Do tego baza danych zarządzania konfiguracją zapewnia nam informacje dotyczące relacji pomiędzy tymi programami oraz systemami. Więcej na temat tego, co może dać nam baza danych CMDB można dowiedzieć się pod adresem: https://www.oxari.com/pl/produkt/oxari-cmdb,

Dlaczego monitorowanie infrastruktury IT jest tak istotne?

Monitoring infrastruktury IT to naprawdę ważna rzecz. Jest ona bowiem coraz bardziej rozbudowana i wiele przedsiębiorstw wręcz nie wyobraża sobie bez niej życia. Trzeba jednak pamiętać, że istnienie takiej infrastruktury jest dla firmy kosztowne. Poprzez system umożliwiający monitoring infrastruktury IT będziemy mieć jednak pełną świadomość dotyczącą jego części składowych. 

Znając wszystkie elementy infrastruktury IT, czyli sprzęt ją tworzący, a także oprogramowanie licencjonowane, z którego się korzysta, można dobrze oszacować koszty utrzymania. Do tego łatwiejsze jest monitorowanie tego, czy wszystkie elementy systemu IT są nam faktycznie potrzebne, a może czy nie przyda nam się jego powiększenie, gdyż obecnie brakuje wręcz sprzętu do pracy.