Stowarzyszenie Wspierania  Aktywności Społecznej STELLA

Warsztaty „Aktywność obywatelska w organizacjach i przedsiębiorstwach społecznych”

W dniach 11—12 sierpnia 2017 uczestnicy projektu „Akademia Młodego Obywatela” realizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej „Stella”  uczestniczyli w wyjazdowych warsztatach z zakresu działań obywatelskich w organizacjach i przedsiębiorstwach społecznych pn. „Aktywność obywatelska w organizacjach i przedsiębiorstwach społecznych” w Ostrowcu Świętokrzyskim i miejscowości Bałtów. Wyjazd był współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Swoją wizytę uczestnicy rozpoczęli zwiedzaniem Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” w miejscowości Sudół niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie mieli możliwość zejścia do kopalni krzemienia z przed prawie 5 tys. lat.

Kolejnym punktem było poznanie specyfiki funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczestnicy poznali działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Stowarzyszenie „SZANSA”. Kierownik WTZ Pan Robert Rogala przedstawił pracę placówki, prowadzone pracownie w ramach WTZ oraz osiągnięcia swoich podopiecznych. Uczestnicy w ramach wizyty mogli zakupić upominki zrobione przez podopiecznych WTZ.

      Kolejnym punktem była wizyta w Centrum Integracji Społecznej prowadzonym przez Fundację „Pomocna Dłoń”. Podobnie jak w czasie wizyty w poprzedniej placówce, uczestnicy zapoznali się ze specyfiką pracy w CIS, zasadami funkcjonowania CIS, korzyściami jakie niesie uczestnictwo w placówce, osiągnięciami.  

Podsumowaniem dnia była wspólna kolacja przygotowana przez obsługę w Hotelu Red w Ostrowcu.

Kolejny dzień rozpoczął się wyjazdem do miejscowości Bałtów, gdzie w Centrum Konferencyjnym w Klubie „Bałtek” miały miejsce warsztaty prowadzone przez  Pana Marcina Marca – kluczowego doradcę ogólnego w Kielecko – Ostrowieckim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej, Magdalenę Wójtowicz-Specjalistę ds. Podmiotów Ekonomii Społecznej oraz Jarosława Kubę -Prezesa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania ‘’Krzemienny Krąg’’. W ramach warsztatów uczestnicy poznali działalność Kielecko – Ostrowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz oferowanych w ramach KOOWES form wsparcia. Poznali także historię Gminy Bałtów, historię powstania podmiotów i przedsiębiorstw ekonomii społecznej, działających na terenie gminy Partnerstw na rzecz ekonomii społecznej.  

Kolejny elementem dnia było zwiedzanie atrakcji turystycznych stworzonych i prowadzonych przez różne podmioty na terenie Bałtowa. Uczestnicy podążyli tropem dinozurów w Jura Park, odwiedzili Oceanarium, Zwierzyniec Dolny, wystawę miniatur zamków i pałaców. Uczestniczyli także w Queście „Żydowski Jar”. 

Wieczorem, po ciężkim dniu wszyscy relaksowali się przy grillu w Hotelu Red.

Przejście i rozwiązanie Questu poprzedniego dnia, było wstępem do kolejnego dnia warsztatów poświęconego tej formie gier terenowych. Uczestnicy dowiedzieli się czym są Questy, historię Questingu, jak powstają Questy, rodzaje Questów.   

Po tych warsztatach uczestnicy powrócili do Chełma, gdzie już na kolejnych spotkaniach będą mogli wykorzystać w praktyce wiedzę nabytą w Bałtowie.

Zapraszamy do galerii.

 

fio 200x

konwent fundacja_cmyk

 

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour